Приказ на предметите според таг: nauka

Тим на истражувачи од Универзитетот во Вирџинија објави труд за врската помеѓу нервниот и имунолошкиот систем.

Истражувањето што е објавено во престижното списание „Натур” кон почетокот на јуни 2015 година може во целост да го промени начинот на којшто гледаме на невролошките и автоимуните болести.

Објавено во Наука
Вторник, 20 Октомври 2015 00:00

Мравки во вселената

Експериментот со фармата од мравки во Меѓународната вселенска станица покажа дека мравките се снаоѓаат и во вселената. 

Мравките кои се дел од експериментот покажаа дека и покрај услови на микрогравитација, тие и понатаму успеваат да ги решат своите задачи со помош на тимска работа.

Објавено во Наука

Холандија направи уред кој е во состојба да ги произведе најголемите бранови во светот. Целта на овој уред е да се тестира издржливоста на различни видови насипи кои се користат како заштита од бранови и бури.

Објавено во Наука
Понеделник, 19 Октомври 2015 00:00

Кој е Џон Стујарт Мил?

Во следниот серијал од аудио емисии посетителите на „УГД ЛАЈФ“ ќе ги запознаеме со најзначајните научници во светот. Во оваа прва емисија ве запознаваме со големиот британски филозоф, политички економист и научник Џон Стујарт Мил.

Објавено во Наука

Иако водните животни пливаат во она што се вели дека е клучен извор на животот – водата; недостатокот на земја може да ги ограничи во идното формирање на живот во хипотетичкиот простор кој со еден збор се нарекува – океанска планета.

Објавено во Наука
Страница 67 од 68

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…