Приказ на предметите според таг: umetnost

Новогодишниот концерт на Музичката академија при УГД годинава ќе се одржи во понеделник, 25 декември, со почеток во 19.30 часот, во Концертната сала на Музичката академија, а во центарот на вниманието ќе бидат традиционалните македонски музички инструменти.

Објавено во Уметност

Филмот „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески ќе биде прикажан и во Штип. Универзитетот „Гоце Делчев“ организира проекција на ова најново македонско филмско остварување на 25 декември 2017 година, во Мултимедијалниот центар на УГД, со почеток во 18 часот.

Објавено во Уметност

 

Професорката Елизабета Митрева од Факултетот за туризам и бизнис логистика вчера ја отвори својата прва самостојна изложба насловена „Бакнато време“.

Објавено во Уметност

На 18 октoмври во Уметничката галерија „Безистен“ во Штип и на 26 октомври во Музејот „Борис Христов“ во Софија, Бугарија, се одржаа два  концерти насловени  „Вечер на македонски автори“, на кои беа изведени дела за флејта и пијано од македонски композитори од неколку генерации.

Објавено во Уметност

Вонредниот професор на УГД, д-р Рисима Рисимкин во периодот од 21 до 28 октомври 2017 година престојуваше во Пекинг, Кина, каде што беше поканета да предава на Колеџот за извонредност во уметноста, кој е дел од Пекиншката академија за танц.

Објавено во Уметност
Страница 9 од 31

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…