Министерството за образование и наука во соработка со Европската комисија на 24 март 2017 година, со почеток во 9 часот, во просториите на МАНУ организираат Инфо ден за програмата на Европскиот истражувачки совет во рамки на Европската програма за истражување и иновации – „Хоризонт 2020“.

Објавено во Наука

Професори од Луксембург и од Полска денеска имаа предавање и работилница со студентите на Економскиот факултет при Универзитетот „Гоце Делчев“.

Објавено во Наука

Повеќе студенти од УГД и УКИМ денеска на Студентска научна конференција ги презентираа своите научни истражувања кои ги изработија во последните неколку месеци. Станува збор за истражувања поврзани со историја и археологија.

Објавено во Наука

Д-р Брајан Вајт од Сан Антонио, САД, денеска пред студентите на Факултетот за медицински науки при УГД одржа предавање за отпорноста на антибиотици и опасноста од оваа појава.

Објавено во Наука

Државните универзитети во нивните единици насочени кон наука  (научни институти) и во единици насочени кон образование засновано на наука (факултети), јавните научни установи, мешовити научни установи, приватни високообразовни установи, приватни научни установи, самостојни  истражувачи, МАНУ и научни центри на извонредност можат да конкурираат за кофинансирање на заеднички македонско-кинески научноистражувачки проекти за периодот 2018 – 2019 година.

Објавено во Наука
Страница 1 од 48

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…