Професорка од Клуж предаваше на тема „Принципи и апликации на електронската микроскопија“

Проф. д-р Мариа Сукиу од Универзитетот „Бабеш Болјаи“ во Клуж-Напока (Романија) одржа предавање на тема „Принципи и апликации на електронска микроскопија“.

Професорката Мариа Сукиу е асистент на Универзитетот „Бабеш Болјаи“ во Клуж-Напока (Романија), на Факултетот за биологија и геологија. Нејзини полиња на истражување се: принципи и апликации за преносната електронска микроскопија; принципи и апликации за скенирање на електронска микроскопија и наноматеријали во медицински апликации, со фокус на железни оксиди.

Професорката од Романија престојуваше една недела на Универзитетот „Гоце Делчев“ преку програмата за размена на наставнички кадар Еразмус плус.

Презентација од предавањето (.pdf)

Последен пат изменето на Петок, 23 Февруари 2018 15:22
Одбележен под
Share this article

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…