Предавање: Нихилизам – генеалогија и предизвици

М-р Филип Клетников, магистер по филозофија, ќе одржи предавање на интересна филозофска тема на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип.

Нихилизмот е еден од стожерните поими на западната филозофија и мисла. Како таков, истиот е невралгично многузначен. И тука веднаш се поставува прашањето: дали поимот на нихилизмот е прееминентно филозофски, па дури најпосле - дали воопшто е филозофски? На оваа тема и на ваквите прашања ќе одговори м-р Клетников во своето предавање.

Предавањето ќе се одржи утре (11.4.2018 година) во 11 часот на Правниот факултет. М-р Филип Клетников магистрирал во Германија и со студентите и со присутните ќе ги сподели своите знаења од областа на филозофијата.