Образование

Букварчето не е ниту сликовница ниту само читанка, туку текстови со инструкции за формирање на знакот и на звукот на 31 буква. Освен собирање информација за знаци и за букви, детето ги открива, анализира и тренира мислата, чувството, почитта, благодарноста и одговорноста – во однос на себе и на најблискиот...

Каков одговор би дале на ова прашање? Безбол палка и топче заедно чинат 1,10 долари. Палката чини долар повеќе од топчето. Колку чини топчето?

Одговорот на прашањето е многу едноставен – од вашите гени.

Истражување спроведено од истражувачи при Универзитетот „Гоце Делчев“ потврдува дека пушењето на цигари е поврзано со белината на вашите заби. Низа истражувања на оваа тема покажуваат релација меѓу пушењето и белината на забите.

Неодамна Универзитетот во Пенсилванија во својот двор во кампусот постави кауч за студентите. Овој настан е дел од „Table Talk“, инспириран од „FreeConvo Campaign“ кој има за цел да собере што е можно повеќе луѓе, и тоа луѓе кои поминуваат по улицата во самиот кампус.

Сигурно некогаш ви се случило да се збуните кога треба да одредите лева и десна страна, особено на часовите по возење кога вашиот инструктор ќе ви рече свртете лево или десно.

Страница 22 од 23

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…