Студентите на УГД во Самара, Русија

Студенти и професори од Факултетот за медицински науки на УГД и годинава ја продолжија традицијата на стручна посета на Државниот Медицински Универзитет во Самара, Русија.

Посетата, која беше реализирана во периодот од 15 до 30 јули е само уште една потврда на успешната реализација и примена на договорот за соработка кој УГД и Државниот Медицински Универзитет од Самара, Русија го потпишаа уште во 2008 година. Во состав на делегацијата на УГД оваа година беа 11 студенти и 4 претставници на наставниот кадар на Факултетот за медицински науки, кои се запознаа со структурата на Клиниките на рускиот универзитет, а присуствуваа и на повеќе интервенции и обуки. Студентите беа сместени во студентски дом, а покрај стручниот дел од посетата, од страна нa домакините беа организирани и посети на историски објекти и знаменитости на Самара.

Вообичаено, Државниот Универзитет од самара возвраќа со посета на свои студенти на УГД, а тие се очекува да бидат во Штип во периодот од 13 до 29 август.

Одбележен под
Share this article

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…