Понеделник, 09 Мај 2016 14:27

MOOC курсеви за англиски јазик

Американскиот Стејт департмент и Универзитетот во Пенсилванија нудат бесплатни онлајн курсеви под кратенката MOOC, кои се наменети за изучувачи на англискиот јазик за најразлични полиња. Овие курсеви се достапни преку платформата „Coursera“, платформа која соработува со врвни универзитети и организации ширум светот. Курсевите од секое поле се организираат двапати годишно и се со следниве теми:

Францускиот институт во Скопје, во соработка со асоцијацијата Метаморфозис и регионот Нормандија, го организира второто издание на конкурсот „Моето мини-видео“.

Конкурсот е отворен за младите од 18 до 28 години (по можност франкофони или англофони), кои се интересираат за мултимедијалната сфера (потребно е да имаат смартфон со камера).

Во тек е пријавување за основен курс по шпански јазик, кој се имплементира преку веб-страницата iVersity.

На 7 мај 2016 година, Ајде Македонија! и Работната група за животна средина на Мировниот корпус ве покануваат на овогодишната Конференција за обука, која оваа година е на тема „Младите и животната средина”.
Фокусот е на доброволното учество на младите во животната средина и како да се започне граѓанското движење со еколошки цели. Конференцијата ќе се одржи во Меѓународна фондација Борис Трајковски, ул. „29 Ноември“ бр. 17/21, Скопје (спроти Универзална сала), од 9.30 до 14.30 часот. Македонското еколошко друштво, На точак и Екологисти без граници (Ekologi brez meja - Словенија) ќе имаат презентации за граѓанско дејствување, волонтерство и основата на активизмот во животната средина.

Доделените стипендии се однесуваат за усовршување или постдипломски студии:

а) Усовршување: времетраењето на стипендиите е две години (април 2017 - март 2019 год.) или една и пол година (октомври 2017 -  март  2019 год.);

б) Постдипломски студии - магистратура или докторат (април или октомври 2017 година). 

Првите шест месеци од престојот се посветени на изучување на јапонскиот јазик. 

Страница 8 од 10

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…