НАСА: Пронајден ѕвезден систем со „двојници“ на Земјата

НАСА соопшти дека астрономи откриле нов ѕвезден систем што е оддалечен од Земјата околу 40 светлосни години.

Системот е наречен Трапист-1 и во него постојат седум планети слични на Земјата кои кружат околу џуџеста ѕвезда, постудена и поцрвена од Сонцето.

Шест од планетите се во зона каде што температурите би можеле да се движат од 0 до 100 Целзиусови степени. На најмалку три од тие шест планети научниците сметаат дека може да има и вода.

Share this article

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…