Минатиот викенд по шести пат во Штип се одржа трка во планинско трчање „Струмина треил".  Патеката е со должина од 18 км, со старт од СОУ „Јане Сандански" до местото познато како Куртбунар.

Објавено во УГД Живот

Студентите од Технолошко-технички факултет со изработка на детска колекција се претставија на модна ревија во Благоевград, Бугарија, на Југозападниот универзитет „Неофит Рилски" на Факултетот за уметности, насоката Моден дизајн.

Објавено во УГД Живот

Продолжуваат натпреварите во првата одбојкарска лига мажи и жени. Првиот натпревар ќе се одигра утре (15.11.2019 г.) во Тетово. Машката екипа на УГД ќе се сретне со екипата на ОК Лирија од Тетово. Натпреварот ќе се игра во Тетово со почеток во 19.00 часот.

Објавено во УГД Живот

Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип преку новоформираниот Центар за трансфер на технологии ќе се вклучи во одбележувањето на Глобалната недела на претприемништво која трае од 18 до 24 ноември 2019 г.

Објавено во УГД Живот

Салата 2 на Советот на Општина Штип беше место каде што повеќе институции разговараа за можноста заеднички да искористат средства со кои ќе ги обноват работните простории на јавните институции од градот, но и ќе создадат можност дел од граѓаните на Штип да ја искористат можноста и да се приклучат во процесот за намалување на ефектите од стакленички гасови.

Страница 1 од 116