Голем број поранешни и актуелни учители денес свечено ја го промовираа зборникот „70 години учителска школа Гоце Делчев“ во Штип. Монографијата опфаќа истражувања и проекти кои ги прават сите кои на еден или друг начин учествувале во првата учителска школа во градот. Изданието е помогнато од страна на Универзитетот „Гоце Делчев“.

Објавено во УГД Живот

Женските екипи во одбојка и машката во кошарка викендот ќе одиграат натпревари од редовните кола во своите лиги, во спортската сала „Јордан Мијалков“ во Штип. Женската одбојкарска екипа на „УГД студент“ игра против екипата на ОК „Македонија макс“ од Струмица. Натпреварот се игра во сабота во 18:00 часот.

Објавено во УГД Живот

Покрај доделувањето на признанието „8 ноември“, денес во рамките на одбележувањето на празникот на градот беа промовирани и докторите на науки, од кои најголем дел се дел од наставниот кадар на Универзитетот „Гоце Делчев“.

Објавено во УГД Живот

Изминатиот викенд во Скопје се одржа Меѓународен турнир за млади во одбојка на кој екипата на „УГД студент“ го освои првото место.

Објавено во УГД Живот

Доц. д-р Биљана Балабанова, вработена на Земјоделскиот факултет при УГД, учесник во бројни научни истражувања, е добитник на признанието „8 Ноември“ што се доделува по повод Денот на ослободувањето на Штип на личности кои во својата област дале придонес за афирмирање на градот.

Страница 1 од 94