Во рамките на хуманитарната акција „Мала радост“ Универзитетот „Гоце Делчев“ денес ги донираше собраните средства за хигиена на Државното средно училиште „Искра“ во Штип.  Акцијата е втора по ред и оваа година беше исклучително успешна.

Четврток, 22 Декември 2016 15:05

Учителите го менуваат светот

Инспиративни говори за учителската професија беа искажани денеска од страна на актуелни учители, но и од студенти кои избрале да се образуваат за оваа професија. Со овој настан под мотото „Учителите го менуваат светот“, Факултетот за образовни науки на Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип најавува започнување на една традиција, настан кој ќе се организира и понатаму секоја година, со цел да се популаризира учителската професија и да се слушнат различни искуства и размислувања.

Објавено во УГД Живот

Во своето предновогодишно интервју ректорот на УГД проф. д-р Блажо Боев истакна дека Универзитетот ќе се залага да се отвора кон младите луѓе, да прима нови и млади кадри.

Објавено во УГД Живот

Познатиот џез музичар Душко Гојковиќ од Србија неодамна го доби признанието почесен доктор на науки на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип. Во Домот на АРМ во Скопје му беше доделена диплома за почесен доктор на науки од областа на џез музиката од страна на ректорот на УГД и деканот на Музичката академија.

Објавено во УГД Живот

Универзитетот „Гоце Делчев“ доби признание за најдобри практики во однос на реализација на програмата Еразмус +. УГД во тактот на 2016 година е еден од најуспешните универзитети во реализација на сите доделени апликации. Голем број студенти од УГД заминуваат на Еразмус и таа бројка секоја година се зголемува.

Страница 1 од 47