УГД ќе работи на подобрување на остварувањето на правата на студентите со хендикеп, од аспект на пристапноста на објектите на Универзитетот за лицата со хендикеп.

Објавено во УГД Живот

Триесет средношколци од цела Македонија за четири дена успеаја да ја направат ТВ емисијата „Прозорец“. Дел од темите се локални, од Штип, а дел се однесуваат на младите и нивниот однос кон медиумите.

Објавено во УГД Живот

Претседателот на Р. Македонија, Ѓорге Иванов, по 15-ти пат ги додели наградите „Инженерски прстен“, кои им се доделуваат на најдобрите дипломирани студенти на техничките факултети.

Објавено во УГД Живот

Ректорот на УГД, проф. д-р Блажо Боев, и генералниот директор на ЕЛЕМ, Драган Миновски, заедно со деканката на Електротехничкиот факултет на УГД, проф. д-р Татјана Атанасовa-Пачемска, денес потпишаа Dоговор за меѓусебна соработка.

Објавено во УГД Живот

Во рамките на програмата Еразмус плус, во посета на Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип престојуваа претставници на ВТУ „Т.Каблешков“ од Софија, Р.Бугарија.

Страница 1 од 88