По трите дена од првиот уписен рок на УГД бројката на пријавени кандидати за запишување на некој од факултетите и академиите е во рамките на очекувањата и се движи околу 1.300. Истовремено, УГД продолжува со прием на документи и во наредните денови, а се работи и на подготовките за старт на новата академска година.

Објавено во УГД Живот

Задоволителен интерес за запишување во првиот уписен рок бележи Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип, по првите два дена од првиот уписен рок. Интересот се движи во рамките на очекувањата, а за да се излезе во пресрет на потребите на кандидатите, документи ќе се примаат и по рокот, односно до петок - 18 август.

Понеделник, 14 Август 2017 15:16

Започна првиот уписен рок на УГД

Започна трката за индекс на Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип со пријавување на кандидатите во првиот уписен рок, кој се реализира од денеска (14 август) до среда (16 август).

Објавено во УГД Живот

Ректорот на Универзитетот „Гоце Делчев“, проф. д-р Блажо Боев учествуваше во одбележувањето на Денот на Републиката, 2. Август, Илинден.

Објавено во УГД Живот

Пет европски земји Австрија, Исланд, Естонија, Бугарија и Македонија ќе бидат дел од работилница која ќе се организира на 27 и 28 септември во Штип како дел од проектот Te(a)chIn Sport од програмата Еразмус+. Во рамките на работилницата ќе бидат презентирани искуствата од земјите учесници во проектот за волонтерството во спортот, вклучување на студентите во спортски активности и настани.

Страница 1 од 63