Деканот на Факултетот за безбедност при Универзитетот „Св. Климент Охридски“ – Битола, проф. д-р Никола Дујовски, и продеканите проф. д-р Наташа Пеливанова и доц. д-р Марјан Ѓуровски го посетија Универзитетот „Гоце Делчев“, при што се запознаа со работењето на повеќе оддели и единици на УГД.

Објавено во УГД Живот

Дел од активностите во проектот опфаќаат креирање на наставна програма за студенти кои активно не се занимаваат со спорт и нивно мотивирање за физичка активност преку користење на мобилни апликации и иновативни технологии.

Објавено во УГД Живот

Неколку факултети од УГД ја разгледуваат можноста за длабока соработка со факултети во Бугарија со кои би можеле покрај размена на наставници и студенти да се организираат и заеднички студиски програми. Професори од Универзитетот за агробизнис и рурален развој во Пловдив оваа недела се во посета на УГД и договараат на кои нивоа може да оди соработката меѓу овие две институции.

Објавено во УГД Живот

Ректорот на УГД, проф. д-р Блажо Боев, денес потпиша Договор за соработка со Универзитетот „Шенјанг“ во Кина. Станува збор за универзитет со кој професори од УГД работат на заеднички проекти, а сега соработката се продлабочува на ниво на универзитети.

Објавено во УГД Живот

Здружението „Тиквешки точакџии“ во изминатиот викенд го организираше вториот по ред Отворен фестивал во недопрените предели на планината Кожуф, со посета и запознавање на мистериозниот Алшар.

Страница 1 од 61