Факултетот за медицински науки во континуитет ќе организира семинари за студентите за различни актуелни теми.

Објавено во УГД Живот

Денот на народното востание на Република Македонија – 11 Октомври беше одбележан во целата држава, а централното одбележување се случуваше во Скопје, пред споменикот на ослободителите на Скопје.

Објавено во УГД Живот

Македонската академија на науките и уметностите одбележa јубилеј 50 години од формирањето - МАНУ е основана на 23 февруари 1967 година, а нејзин прв претседател беше Блаже Конески.

Објавено во УГД Живот

Денот на германското единство - 3 октомври беше одбележан во Штип во организација на Катедрата за германски јазик и книжевност на Филолошкиот факултет во Штип.

Објавено во УГД Живот

Од 25 до 29 септември на УГД престојуваат надворешни евалуатори од Европската асоцијација на универзитети, кои треба да направат надворешна евалуација на Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип во сите негови делови – во поглед на едукацијата на студентите, истражувачките активности, соработката со другите универзитети во Македонија, во Европа и во светот, соработката со стопанството, оштествената одговорност кон општеството во кое опстојуваме.

Страница 1 од 66