Ректорот на Универзитетот „Гоце Делчев“, проф. д-р Блажо Боев, по повод 10-годишнината на Универзитетот неодамна имаше гостување во медиумите. Едно од тие интервјуа ви пренесуваме во целост. Станува збор за интересен разговор во кој ректорот на УГД зборува за рангирањето на Универзитетот како второрангирана институција од сите високообразовни установи во Република Македонија.

Објавено во УГД Живот

Универзитетот „Гоце Делчев“ продолжува со Отворените денови, на кои се претставуваат можностите што ги има УГД за студирање и здобивање со високо образование.

Објавено во УГД Живот

Во рамките на активностите поврзани со превенција од дискриминација и постапување во случаи на криминал од омраза и говор на омраза, кои Правниот факултет ги остварува во соработка со Мисијата на ОБСЕ во Скопје, се одржа Обука од алумни за антидискриминација, говор од омраза и криминал од омраза.

Четврток, 20 Април 2017 15:31

(Видео) Отворен ден на УГД во Штип

Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип го организираше првиот од повеќето Отворени денови, на кои сите заинтересирани, пред сѐ средношколците од завршните години, ќе се информираат за можностите за студирање на факултетите и академиите при УГД. Во Штип, на штандови лоцирани пред Правниот факултет, се претставија сите факултети и академии на специфичен и креативен начин, а во салата на Центарот за култура „Ацо Шопов“ се одржа презентација на можностите на електронскиот индекс.

Објавено во УГД Живот

Со предавање на тема „Меѓу чаршијата и црквата“, Филолошкиот факултет при УГД ја одбележа 200-годишнината од првото печатено издание на првата антологија на европскиот и светски расказ на македонски народен јазик „Чудесата на пресветата Богородица“ од Јоаким Крчовски. Предавањето го одржа проф. д-р Димитар Пандев, редовен професор на УКИМ.

Страница 1 од 56