Студентите на Технолошко-технички факултет, под менторство на доц. м-р Ванѓа Димитријева-Кузманоска, трета година по ред учествуваат на Хуманитарна модна ревија со детски модели во Спомен-куќата „Тодор Проески“ во Крушево, по повод празникот Св. Никола. Ревијата е во чест на најголемата музичка ѕвезда Тоше Проески. Тој секогаш на овој празник организираше хуманитарни концерти и им помагаше на оние кои најмногу имаа потреба од помош.

Објавено во УГД Живот

Во Ректоратот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје од страна на  седум ректори на сите јавни универзитети во Република Македонија беше потпишана Декларацијата за универзитет без корупција. Со Декларацијата ректорите се обврзаа на спроведување на Законот за заштита на укажувачите и за генерална превенција на корупцијата на универзитетите.

Објавено во УГД Живот
Среда, 20 Декември 2017 13:47

Германска божиќна забава

Катедрата за германски јазик на Филолошкиот факултет при Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип и Центарот за странски јазици и судски преводи „Германика“ во Штип организираат Германска божиќна забава, со цел да се претстави дел од католичката традиција за божиќните празници.

Објавено во УГД Живот
Вторник, 19 Декември 2017 13:34

Изложени факсимили од стари книги

Во НУ Универзитетска библиотека „Гоце Делчев“ во Штип е отворена Изложба на факсимили од стари книги што се чуваат во Роднокрајното одделение „Ацо Шопов“, што е плод на соработката помеѓу Библиотеката и Филолошкиот факултет при УГД. Поводот за изложбата е двоен – 94 години од раѓањето на Ацо Шопов и Денот на градот, патронот на Штип  св. Никола.

Објавено во УГД Живот
Понеделник, 18 Декември 2017 14:22

Се отвори Турско катче на УГД

Студентите, средношколците и сите граѓани ќе имаат простор каде што ќе можат одблизу да се запознаат со турската култура, традиција и литература. Турското катче, кое денес беше отворено во рамките на Универзитетот „Гоце Делчев“, е местото кое ќе им нуди големи можности на сите за подобра соработка и полесно изучување на турскиот јазик.

Објавено во УГД Живот
Страница 4 од 77

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…