Во свечената сала на Правниот факултет при УГД денес беше промовирана книгата „Патеките на транзицијата: Емпириска анализа на македонската и бугарската економија".

Објавено во УГД Живот

Во организација на Хумболт и ДААД-клубот Македонија, алумни асоцијација која ги обединува корисниците на стипендии на престижните германски фондации ДААД и „Александар фон Хумболт“, во периодот од 19 до 23 април во Скопје и во Охрид ќе се одржи научна конференција на која ќе присуствуваат добитници на стипендии Александар фон Хумболт“ од Балканскиот регионот, нивните колеги од Германија, како и видни интелектуалци и млади истражувачи од нашата земја.

Објавено во УГД Живот

Центарот за интеркултурен дијалог и Мисијата на ОБСЕ во Скопје организираа конференција за говор на омраза и медиумите. Станува збор за настан на кој се зборуваше како да се препознае говорот на омраза и како да се избегне.

Објавено во УГД Живот

Предавање на тема „Улогата на наставникот во креирање на активни и здрави училишта“ се одржа на Универзитeт „Гоце Делчев“, од страна на еминентниот професор Марк Клос од Универзитетот во Лиеж – Белгија. Професорот од Белгија зборуваше за улогата на улилиштето како место кое е едно од најважните за развивање на физичката активност.

Објавено во УГД Живот

Со промоција на публикација на студентски трудови и плакати насловена „Не е шега: дискриминација и цензура“ во издание на Правниот факултет беше одбележанo завршувањето на настанот кој се одвиваше десет дена.

Објавено во УГД Живот
Страница 5 од 86

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…