Амбасадорот на Италија во Република Македонија, Карло Ромео, денес беше во посета на УГД и истакна дека соработката меѓу Амбасадата на Италија и УГД ќе се зголемува, а тоа ќе резултира со повеќе студиски програми кои ќе вклучуваат изучување на италијанскиот јазик.

Објавено во УГД Живот

Одбојкарскиот клуб на Универзитетот „Гоце Делчев“ на завршниот турнир, кој се одржа во Струмица, го освои второто место во младинска конкуренција. Клубот на УГД во полуфиналето ја совлада екипата на Борец од Велес со 2:0 во сетови, а во финалниот меч загуби од екипата на Струмица со резултат од 3:0.

Објавено во УГД Живот

Учителот од организацијата „Уметност на живеењето“ (“Art of Living“) од Индија Сами Ваишампјан денеска одржа предавање за техниките за менаџирање на стресот и практицирање на јогата во свечениот амфитеатар на УГД.

Објавено во УГД Живот

Десетте години на УГД преточени документирани на филм. Ова е содржината на документарниот филм „10 години Универзитет ’Гоце Делчев’“, кој може да се погледне не Јутјуб каналот на УГД.

Објавено во УГД Живот

Правeн факултет при УГД го одбележа 9 мај - Денот на Европа. На ова одбележување беа промовирани книги, се одржа предавање пред студентите на Правен факултет, како и изложба на студентите на Ликовна академија на тема „Човекови права, говор на омраза и антидискриминација“.

Објавено во УГД Живот
Страница 7 од 65

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…