Професор емеритус Тодор Кралев, кој по потекло е од Штип, денес на свеченоста по повод патрониот празник на УГД донираше двесте книги, стручни и научни трудови и други лични изданија.

Објавено во УГД Живот

Во рамките на одбележувањето на патрониот празник, денеска во Ректоратот на УГД свечено се промовираа докторите на науки и Каталогот на изданија кои се печатени во изминатиот период на УГД.

Објавено во УГД Живот

Петтемина штипски гимназијалци кои направија иновативен проект - прототип за маска за мобилен телефон за лицата со Рејнаудов синдром или познат како синдром на студени раце, заедно со својот ментор Петар Петковски, имаа средба со ректорот на Универзитетот „Гоце Делчев“ - Штип, проф. д-р Блажо Боев.

Објавено во УГД Живот

Во рамките на одбележувањето на патрониот празник на Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип, 27 март, се одржуваат спортски натпревари како дел од   проектот „Teaching sport“, во кој покрај Универзитетот „Гоце Делчев“ - Штип, како партнери се вклучени Одделот за спорт на Софискиот универзитет „Св. Климент Охридски“ (Р. Бугарија), Универзитетот во Виена (Австрија), Универзитетот на Западна Унгарија (Унгарија), Фондацијата за млади во науката и бизнисот (Естонија) и Асоцијацијата за истражувања и иновации „Krefjandi“ (Исланд).

Објавено во УГД Живот

Теодора Новеска, студент по новинарство, е победник на осмата Ораторска вечер на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип. Теодора имаше говор за проблемите во македонското здравство.

Објавено во УГД Живот
Страница 7 од 86

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…