Во чест на месецот за поттикнување на свеста за заштита на интернет/ сајбер заштита, кој се прославува секоја година во октомври, Американското катче во Штип организираше настан со Факултетот за компјутерски науки при Универзитет „Гоце Делчев“.

Објавено во УГД Живот

Студентите од Филмската академија при Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип присуствуваа на снимањето на францускиот филм „А Фонд“ во режија на  Никола Бенаму. За време на филмскиот сет во Градско (Велес), студентите имаа ретка можност да видат дел од процесот на подготовка и снимање на филмот и да се запознаат со македонската екипа која работи на францускиот „А Фонд“.

Објавено во УГД Живот

Студентката Билјана Велјановска од Факултетот за медицински науки неодамна го доби бронзениот медал за иновација во областа на алтернативната медицина. Билјана се претстави на саемот „Технома“ во Скопје во рамките на којшто имаше дел за иновации и патенти.

Објавено во УГД Живот

4.9.2015 - Денеска свечено во Мултимедијалниот центар деканот на Факултетот за образовни науки заедно со ректорот на УГД и професорите од ФОН ја отворија Меѓународната конференција „Образованието во 21 век“.

Објавено во УГД Живот
Петок, 16 Октомври 2015 00:00

Студентка од УГД на пракса во ЦЕРН

2.9.2015 - Студентката Ивана Пејева од Факултетот за информатика при УГД е единствената студентка од УГД која помина двомесечна пракса во оваа реномирана научна институција. Според нејзините зборови, ова искуство ќе ѝ донесе огромна предност за работа во иднина во полето на информатичката наука.

Објавено во УГД Живот
Страница 64 од 65

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…