Универзитетот „Гоце Делчев“ и Здружението на новинари на Македонија потпишаа Меморандум за соработка. Во просториите на Ректоратот на УГД се одржа средба меѓу ректорот Блажо Боев и претседателот на Здружението на новинари на Македонија Насер Селмани и останати претставници од Здружението.

Објавено во УГД Живот

Сепак, на Универзитетот можете да ја чуете мислата – каде оди светот во областа на науката, кои се тие големи вредности кои науката ги даде на нашето време, каде оди овој свет, дали ние знаеме зошто живееме, каква е смислата на животот, кон што стремиме, каде сме се вдале  - тоа се само дел од прашањата кои на свој начин ги поставија петмина професори, кои со свои инспиративни презентации се обидоа науката да ја приближат до студентите и до јавноста.

Објавено во УГД Живот

Филолошкиот факултет при Универзитет „Гоце Делчев“ – Штип на своите студенти им овозможи средба со познатата австриска писателка Роземари Ајхингер.

Објавено во УГД Живот

Универзитетот „Гоце Делчев“ во наредните денови се вклучува во организацијата на два концерта кои имаат хуманитарен предзнак. Најпрвин во четврток, 23.11.2017 година, со почеток во 20 часот, во Мултимедијалниот центар на УГД ќе се одржи концерт на Васил Хаџиманов бенд. Цената на влезниците за овој концерт е 100 денари, а собраните средства ќе бидат донирани во хуманитарни цели.

Објавено во УГД Живот

На 17 ноември во просториите на Универзитет „Гоце Делчев“ – Штип беше реализирана првата координативна и работна средба на тимовите од Македонија кои управуваат со проектот „Биоотпад“.

Објавено во УГД Живот
Страница 10 од 79

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…