Според анкетата што ја спроведе веб-страницата fakulteti.mk, ...
Студентите од Технолошко-технички факултет при УГД и оваа година
Студентите од Правниот факултет во Штип и во Струмица во рамките
Согласно со Програмата за локален економски развој за 2016 ...
И оваа година пред завршувањето на годината УГД свечено ги ...
Правниот факултет на УГД беше домаќин на правни експерти кои ...

УГД Живот

Во рамките на хуманитарната акција „Мала радост“ Универзитетот „Гоце Делчев“ денес ги донираше собраните средства за хигиена на Државното средно училиште „Искра“ во Штип.  Акцијата е втора по ред и оваа година беше исклучително успешна.

Инспиративни говори за учителската професија беа искажани денеска од страна на актуелни учители, но и од студенти кои избрале да се образуваат за оваа професија. Со овој настан под мотото „Учителите го менуваат светот“, Факултетот за образовни науки на Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип најавува започнување на една традиција, настан кој ќе се организира и понатаму секоја година, со цел да се популаризира учителската професија и да се слушнат различни искуства и размислувања.

Во своето предновогодишно интервју ректорот на УГД проф. д-р Блажо Боев истакна дека Универзитетот ќе се залага да се отвора кон младите луѓе, да прима нови и млади кадри.

Познатиот џез музичар Душко Гојковиќ од Србија неодамна го доби признанието почесен доктор на науки на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип. Во Домот на АРМ во Скопје му беше доделена диплома за почесен доктор на науки од областа на џез музиката од страна на ректорот на УГД и деканот на Музичката академија.

Универзитетот „Гоце Делчев“ доби признание за најдобри практики во однос на реализација на програмата Еразмус +. УГД во тактот на 2016 година е еден од најуспешните универзитети во реализација на сите доделени апликации. Голем број студенти од УГД заминуваат на Еразмус и таа бројка секоја година се зголемува.

Факултетот за образовни науки при Универзитетот „Гоце Делчев“ од четврток, 22 декември, започнува со манифестација која треба да прерасне во една убава традиција, преку која ќе ги обедини сите образовни факултети во Р.Македонија. Станува збор за инспиративни говори на студенти и учители, а мотото на манифестацијата е „Учителите го менуваат светот“.

На 15 и 16 декември 2016 година, во хотел „Инекс Горица“ – Охрид се одржа Меѓународна научна конференцијата „Современите концепти на кризниот менаџмент“ во организација на Центарот за управување со кризи, заедно со Правниот факултет при Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип, Универзитетот „Џонс Хопкинс“ (”Johns Hopkins“), Факултетот за образовни науки (САД), како и Универзитетот „Колеџи Бизнеси“ (”Kolegji Biznesi“) – Приштина, а со поддршка на Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Република Македонија.

Страница 1 од 33

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…