Студентите на Електротехнички факултет при УГД, заедно со ...
Во изминатиот период студентите од ФТБЛ успешно се претставија
Тројца студенти од Правниот факултет при УГД, Иван Николов, ...
Земјоделскиот факултет при Универзитет „Гоце Делчев” – Штип, во
Со Отворен ден, Универзитетот „Гоце Делчев“ се вклучи во ...
Катедрата за новинарство и односи со јавноста, вчера, на ...

УГД Живот

Од 9 до 11 јуни годинава по вторпат се организира настанот „Алшар 2017 – Допри го сонцето“. Со тоа овој во 2016 година најпосетен настан за планински велосипедизам, планинарење и планинско трчање веќе станува традиција која ја негува клубот „Тиквешки точкаџии“.

Универзитетот „Гоце Делчев“ на Отворен ден во Скопје ги претстави студиските програми и можностите и условите за студирање на факултетите и академиите кои работат во негов состав. На штандови поставени на плоштадот „Македонија“, заинтересираните средношколци како и сите останати граѓани можеа да ги добијат сите потребни информации.

Амбасадорот на Италија во Република Македонија, Карло Ромео, денес беше во посета на УГД и истакна дека соработката меѓу Амбасадата на Италија и УГД ќе се зголемува, а тоа ќе резултира со повеќе студиски програми кои ќе вклучуваат изучување на италијанскиот јазик.

Одбојкарскиот клуб на Универзитетот „Гоце Делчев“ на завршниот турнир, кој се одржа во Струмица, го освои второто место во младинска конкуренција. Клубот на УГД во полуфиналето ја совлада екипата на Борец од Велес со 2:0 во сетови, а во финалниот меч загуби од екипата на Струмица со резултат од 3:0.

Учителот од организацијата „Уметност на живеењето“ (“Art of Living“) од Индија Сами Ваишампјан денеска одржа предавање за техниките за менаџирање на стресот и практицирање на јогата во свечениот амфитеатар на УГД.

Десетте години на УГД преточени документирани на филм. Ова е содржината на документарниот филм „10 години Универзитет ’Гоце Делчев’“, кој може да се погледне не Јутјуб каналот на УГД.

Правeн факултет при УГД го одбележа 9 мај - Денот на Европа. На ова одбележување беа промовирани книги, се одржа предавање пред студентите на Правен факултет, како и изложба на студентите на Ликовна академија на тема „Човекови права, говор на омраза и антидискриминација“.

Страница 1 од 41

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…