УГД Живот

Ректорот на Универзитетот „Гоце Делчев“ во својот говор по повод 10 години од основањето на Универзитетот истакна дека иднината на една земја не зависи толку од големината на нејзините вкупни приходи или таканаречениот БДП, ниту од убавината на разните градби, туку од бројот на образовани млади луѓе, од нивното знаење, карактерот што тие во себе го носат, односно од интелектуалниот потенцијал.

Еден од најпознатите светски дерматовенеролози, академик проф. Николај Цанков од Бугарија одржа предавање на тема „Сифилис“ пред повеќе од двесте студенти, вработени и еминентни гости на УГД. Академик Николај Цанков, чии предци потекнуваат од Штип, беше посебно горд на неговиот дедо - Панчо Накашев, роден штипјанец, кој бил емигрант во Софија, каде што отворил и една од првите аптеки во Бугарија, а патентирал и лек против Паркинсонова болест.

„Велосипедската трка која ќе се одржи во недела во рамките на одбележување на патрониот празник на Универзитетот 'Гоце Делчев' - Штип влегува во календарот и со неа ќе  се отвора сезоната на трки на Велосипедската федерација на Република Македонија“, објави на денешната прес-конферниција секретарот на Федерацијата, Сашо Ванчевски.

10 години УГД

Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип одбележува 10 години од своето основање. Јубилејот се одбележува со низа манифестации, кои започнаа со полагање цвеќе пред споменикот на Гоце Делчев пред Ректоратот на УГД, каде реч за Гоце Делчев одржа доц. д-р Кирил Барбареев, проректор за настава на УГД. Ректорот проф. д-р Блажо Боев изјави дека десет години не е голем период за постоење на една високообразовна установа, но е доволен да се потврди таа со квалитетот и основаноста за нејзиното постоење.

Со финалните натпревари заврши Универзитетската спортска недела на УГД, во која студентите се натпреваруваа во пинг-понг, мал фудбал, баскет, одбојка и ракомет.

Филолошкиот факултет денеска дава свој придонес во чествувањето на нашиот патронен празник, 10 години од постоењето на УГД. Имаме чест да ви го претставиме светски познатиот, а сепак наш, Венко Андоновски. Мислам дека неговото име доволно говори кој е тој“, го најави деканката на Филолошкиот факултет доц. д-р Драгана Кузмановска гостувањето на професорот и писател Венко Андоновски пред студентите на Филолошкиот факултет и на останатите факултети на УГД, учениците од штипските училишта, како и другите заинтересирани штипјани.

Во рамките на одбележувањето на јубилејот Десет години УГД ќе се одржи и манифестацијата „Уметничка пролет“, која годинава ќе започне со концертот на пијано на Емилија Потевска-Попивода, во четврток, 16 март, со почеток во 19 часот.

Страница 1 од 37

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…