Австриската писателка Роземари Ајхингер во посета на Филолошкиот факултет во Штип

Филолошкиот факултет при Универзитет „Гоце Делчев“ – Штип на своите студенти им овозможи средба со познатата австриска писателка Роземари Ајхингер.

Писателката имаше средба со студентите на Катедрата за германски јазик и книжевност во Штип. Преку литературно читање на извадоци од нејзиниот најнов роман „Еssen Tоte Erdbeerkuchen“ („Јадат ли мртвите колачи со јагоди?“) на студентите им беше презентиран еден сегмент од австриската култура, а дискусиите со писателката беа од голема полза за развивање на критичкиот дух и на комуникациските вештини кај студентите.

Последен пат изменето на Среда, 22 Ноември 2017 12:37
Одбележен под
Share this article

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…