Одбележан денот на раѓањето на Гоце Делчев

Во Штип, пред спомен-релјефот кој се наоѓа на некогашното училиште во кое учителствувал Гоце Делчев, а сега Ректорат на Универзитетот „Гоце Делчев“, беше одбележана 146-годишнината од неговото раѓање.

Меѓу делегациите кои пред  спомен-релјефот на Делчев положија свежо цвеќе беа и ректорот на УГД проф. д-р Блажо Боев и проректорот за настава проф. д-р Кирил Барбареев. На одбележувањето се обрати градоначалникот на Штип Благој Бочварски, а почит на револуционерот Делчев му одадоа и претставници на останатите институции, здруженија на граѓани и политички партии.

Одбележен под
Share this article

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…