Проф. д-р Блажо Боев на одбележувањето на Илинден

Ректорот на Универзитетот „Гоце Делчев“, проф. д-р Блажо Боев учествуваше на одбележувањето на Денот на Републиката, 2. Август – Илинден.

Денот на Илинденското востание од 1903  и на Заседанието на АСНОМ од 1944 годинава традиционално беше одбележан со свечености на Мечкин Камен во Крушево и на Меморијалниот споменик во Пелинце. Ректорот на УГД, проф. д-р Блажо Боев учествуваше на чествувањето во Пелинце, каде положи цвеќе во Меморијалниот комплекс на АСНОМ.

Последен пат изменето на Понеделник, 06 Август 2018 09:24
Одбележен под
Share this article

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…