Филмот насловен „Хидрогеолошки карактеристики на изворската пештера Слатински Извор“ денес беше промовиран во Кампус 2 на УГД. Автор на филмот е Билјана Гичевска, истражувач и научник, а продукцијата е на Универзитетската телевизија и Филмската академија при УГД.

Објавено во Наука

Универзитетот „Гоце Делчев“ заедно со Институтот „Светот на Турција“ - Турција неодамна организираа Меѓународен научен симпозиум кој се одржа во Анталија, Турција. На овој настан учествуваа повеќе странски и домашни научници, а УГД доби и признание и плакета за промоција на турскиот јазик надвор од Турција кои му беа врачени на проректорот проф. д-р Кирил Барбареев од страна на претседателот на Институтот, проф. д-р Неџати Демир. На отворањето на настанот, покрај проректорот Барбареев, поздравен говор имаше и деканот на „Гази Универзитетот“, проф. д-р Гијасетин Ајтач.

Објавено во Наука

Документарно-научниот филм на УГД ТВ и Филмската академија насловен „Хидрогеолошки карактеристики на изворската пештера Слатински Извор“ ќе биде промовиран во вторник (16.5.2017) во 13 часот на Кампус 2 на УГД.

Објавено во Наука

Во тек е Втората меѓународна научна конференција „ФИЛКО“ - филологија, култура и образование што се одржува од 10 до 12 маj на Филолошкиот факултет при Воронешкиот државен универзитет.

Објавено во Наука

Денес УГД им беше домаќин на гостите од Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ - Скопје и претставниците од ЕБСКО академската база на податоци од САД. УГД постојано е во силна поддршка на истражувањето и на тоа да им овозможи на студентите и академската заедница достап до најновата научна литература.

Објавено во Наука
Страница 5 од 54

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…