Факултетот за туризам и бизнис логистика организира Меѓународна научна конференција насловена „Предизвиците на туризмот и бизнис логистиката – ИСЦТБЛ 2017“. Конференцијата ќе се одржи на 24 и 25 октомври, а како коорганизатори се јавуваат повеќе универзитети во Македонија, Бугарија, Косово, Србија и во Грција.

Објавено во Наука

Истражувачки тим од Универзитетот „Гоце Делчев“ е дел од конзорциумот партнерски институции коишто ќе соработуваат во реализацијата на научноистражувачкиот проект со наслов “A Field Detector for Genotoxicity from CBRN and Explosive Devices” финансиран од НАТО.

Објавено во Наука

Филмот насловен „Хидрогеолошки карактеристики на изворската пештера Слатински Извор“ денес беше промовиран во Кампус 2 на УГД. Автор на филмот е Билјана Гичевска, истражувач и научник, а продукцијата е на Универзитетската телевизија и Филмската академија при УГД.

Објавено во Наука

Универзитетот „Гоце Делчев“ заедно со Институтот „Светот на Турција“ - Турција неодамна организираа Меѓународен научен симпозиум кој се одржа во Анталија, Турција. На овој настан учествуваа повеќе странски и домашни научници, а УГД доби и признание и плакета за промоција на турскиот јазик надвор од Турција кои му беа врачени на проректорот проф. д-р Кирил Барбареев од страна на претседателот на Институтот, проф. д-р Неџати Демир. На отворањето на настанот, покрај проректорот Барбареев, поздравен говор имаше и деканот на „Гази Универзитетот“, проф. д-р Гијасетин Ајтач.

Објавено во Наука

Документарно-научниот филм на УГД ТВ и Филмската академија насловен „Хидрогеолошки карактеристики на изворската пештера Слатински Извор“ ќе биде промовиран во вторник (16.5.2017) во 13 часот на Кампус 2 на УГД.

Објавено во Наука
Страница 8 од 57

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…