Манифестацијата „Денови на симулирано судење“ годинава ќе се одржи на Универзитетот „Гоце Делчев“, во судницата на Правниот факултет. Овој настан е продукт на пет универзитети, односно на пет правни факултети во Република Македонија.

Објавено во Студенти
Четврток, 03 Декември 2015 00:00

Свечено доделување дипломи

 Крајот на годината секогаш е значаен за студентите кои во изминатиот период дипломирале на своите факултети, бидејќи тогаш имаат чест свечено да бидат промовирани во дипломирани студенти на своите студиски програми, заедно со своите колеги.

Објавено во Студенти

Романската влада доделува стипендии за додипломски, мастер и докторски студии за апликанти кои доаѓаат од земји кои не се членки на ЕУ. Романија ќе додели вкупно 85 стипендии на студенти кои ќе се запишат на прв, втор и трет циклус студии.

Објавено во Студенти

Кога родителите имаат високи очекувања за нивните деца во поглед на образованието, децата се трудат да покажат подобри резултати на училиште. Доколку овие очекувања се нереални децата нема да покажат подобри резултати, вели една студија објавена од Американската психолошка асоцијација.

Објавено во Образование

Фулбриџ е компанија која се занимава со технолошко образование и има за цел да помогне во подобрување на вештините на студентите и младите професионалци во согласност со барањата на модерните корпорации.

Објавено во Студенти
Страница 52 од 59

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…