Филмот „10 годни УГД“ е направен по повод одбележување на јубилејот на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип. Филмот е идеја и реализација на Филмската академија при УГД, а во режија на студентите Димитар Јанкоски, Александар Арсовски, Ѓорѓи Лазов и Викторија Витанова. Директор на камера е студентот Никола Марковски, а за монтажата е заслужен Димитар Спирковски. Аудиодизајнот е на Трајче Миланов, а асистенти се Халид Хоџиќ, Елена Илиевска, Сара Јазачиска и Ангела Јосифова. Студентите го подготвуваа филмот под менторство на професорката Марија Џиџева.

Објавено во Студенти

Како е да се биде млад претприемач е главната идеја на трибината што ја организира Инфо клубот кој функционира во рамките на Кампус 2 на УГД.

Објавено во Студенти

Во рамките на одбележувањето на 10 години Универзитет „Гоце Делчев“ денес неколку студенти од УГД ги презентираа своите успешни студентски приказни. Студентите Ангел Кулаков од Правен факултет, Сања Стефанова од Факултет за информатика, Деспина Ристова од Електротехнички факултет и Наташа Арсова од Факултет за медицински науки – стоматологија ги претставија своите приказни и се обидоа да ги мотивираат своите колеги кои денес беа присутни во свечената сала на Правниот факултет при УГД.

Објавено во Студенти

Студентки од Италија од Универзитетот „Ферара“ престојуваат на шестмесечен студиски престој на Факултетот за медицински науки при Универзитетот „Гоце Делчев“. Студентките Јасмин Ахмед и Доменика Дел Бај имаа официјална средба со ректорот на УГД проф. д-р Блажо Боев и со деканот на ФМН проф. д-р Рубин Гулабоски, при што ги споделија позитивните искуства од нивниот престој на УГД.

Објавено во Студенти

Студентите на Филмската академија при УГД и оваа година се вратија со награда од Филмскиот фестивал ФИОФА во Охрид. Овој фестивал се случува втора година по ред и студентите од УГД се претставија со повеќе филмови и свои дела, а освоија и награда. Наградениот филм е „Уште една чаша кафе“ на студентот Ѓорѓи Лазов.

Објавено во Студенти
Страница 7 од 52

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…