Студентите на Филмската академија при УГД и оваа година се вратија со награда од Филмскиот фестивал ФИОФА во Охрид. Овој фестивал се случува втора година по ред и студентите од УГД се претставија со повеќе филмови и свои дела, а освоија и награда. Наградениот филм е „Уште една чаша кафе“ на студентот Ѓорѓи Лазов.

Објавено во Студенти

Фотографијата на Сергеј Смилков, студент во прва година на Ликовната академија при УГД, е избрана за најдобра фотографија на неодамнешниот конкурс објавен од страна на УГД.

Објавено во Студенти

Со концерт на Емилија Потевска започна манифестацијата „Уметничка пролет“ на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип. Оваа манифестација се одржува по вторпат и е во рамките на одбележувањето на јубилејот 10 години УГД. Потевска во Мултимедијалниот центар изведе композиции од македонскиот автор Димитрие Бужаровски, кои се базирани на македонски народни теми. Практично, македонските народни песни обработени во класична пијано верзија, со примеси на џез, експресионизам, импресионизам...

Објавено во Уметност

Во рамките на одбележувањето на јубилејот Десет години УГД ќе се одржи и манифестацијата „Уметничка пролет“, која годинава ќе започне со концертот на пијано на Емилија Потевска-Попивода, во четврток, 16 март, со почеток во 19 часот.

Објавено во УГД Живот

Студенти и академски кадар од Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип имаа можност да се запознаат со можностите што ги нуди Фулбрајт студент програмата на Амбасадата на САД во Република Македонија. Презентацијата ја одржа Газменд Иљази, асистент за образовните програми во Амбасадата на САД.

Објавено во Студенти
Страница 10 од 54

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…