Како што велат многу автори – приказните имаат емотивна рамка. Додека читате книга вие ги чувствувате емоциите на протагонистите во приказната, вие ги споделувате стравовите на главниот лик, вие се нервирате за неправдата што им е нанесена, се изненадувате кога претпоставките се грешни и уживате кога ќе се разрешат проблемите. Што ако компјутерите, исто така, можат да ги почувствуваат емоциите во книгите?

Објавено во Технологија

Најголем дел од вас можеби ја знаат компанијата „Литро“ (Lytro) по нивните камери кои можат да го местат фокусот на фотографијата каде што ќе посакате. Сега оваа компанија го изненадува светот со нов производ кој претставува камера за снимање виртуелна реалност и можност гледачот да ужива во 3Д снимено видео.

Објавено во Технологија

Конечно, имаме можност да го видиме Сонцето без опасност да го оштетиме видот. НАСА објави 30-минутна снимка на Сонцето со висока 4К видеорезолуција.

Објавено во Наука

Сте посакале ли некогаш ликовите од вашите боенки и сликовници за момент да оживеат, да скокнат од страницата и да прошетаат наоколу?

Добрата вест е дека постои апликација која може да ви ја исполни таа желба.

Компанијата „Disney Research“ во соработка со „Walt Disney Company“ развија апликација која цртежите ги претвора во виртуелни 3Д ликови.

Објавено во Технологија
Вторник, 27 Октомври 2015 00:00

Имаш ли своја виртуелна архива?

Ако сѐ уште немате своја виртуелна архива, време е да ја направите со помош на сервисите кои ви овозможуваат складирање на сите важни документи, фотографии и видео содржини на едно место. Виртуелните архиви ви нудат доволно бесплатен простор за вашите најважни содржини, но што е уште поважно, преку овие сервиси имате пристап до својата виртуелна архива преку кој било уред и во секое време.

Објавено во Технологија
Страница 11 од 12

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…