Во фоајето на Центарот за култура „Ацо Шопов“ – Штип, непосредно пред почетокот на Свечената академија по повод 10 години УГД, беше отворена Изложба на студентски фотографии. Фотографиите се дел од пристигнатите на Конкурсот кој УГД го распиша по повод јубилејот, на тема „Мојот универзитет“.

Објавено во Уметност

Со концерт на Емилија Потевска започна манифестацијата „Уметничка пролет“ на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип. Оваа манифестација се одржува по вторпат и е во рамките на одбележувањето на јубилејот 10 години УГД. Потевска во Мултимедијалниот центар изведе композиции од македонскиот автор Димитрие Бужаровски, кои се базирани на македонски народни теми. Практично, македонските народни песни обработени во класична пијано верзија, со примеси на џез, експресионизам, импресионизам...

Објавено во Уметност

Во рамките на одбележувањето на јубилејот Десет години УГД ќе се одржи и манифестацијата „Уметничка пролет“, која годинава ќе започне со концертот на пијано на Емилија Потевска-Попивода, во четврток, 16 март, со почеток во 19 часот.

Објавено во УГД Живот
Понеделник, 20 Февруари 2017 13:43

Концерт на Оперниот ансамбл од Осиек

Музичката академија при Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип организира концерт на Оперниот ансамбл на Уметничката академија во Осиек. Концертот ќе се одржи во понеделник (20.2.2017 година) во Мултимедијалниот центар на УГД, со почеток во 19 часот.

Објавено во Уметност

Најголемата париска знаменитост, Ајфеловата кула ќе се реконструира во следните 15 години. Тоа не значи дека кулата ќе биде затворена за посетителите, бидејќи работите ќе се изведуваат постепено.

Објавено во Уметност
Страница 3 од 21

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…