Музичката академија на УГД во соработка со Aмбасадата на Унгарија во Р.Македонија, а во рамките на фестивалот „Есенски музички свечености“, организираше концерт по повод 135 години од раѓањето на композиторот Бела Барток. По повод организацијата на овој концерт, на Музичката академија престојуваше и амбасадорот на Унгарија во Р.Македонија, н.е. Ласло Дукс.

Објавено во Уметност

Во рамките на Фестивалот „Есенски музички свечености“ во Музеј на Град Скопје  се одржа концерт по повод 135 години од раѓањето на унгарскиот композитор Бела Барток (1881 – 1945). На концертот настапија и професори од Музичката академија при Универзитетот „Гоце Делчев“: Златка Митева – флејта, Бранко Павловски – кларинет и Наташа Трбојевиќ – пијано, кои се претставија со варијации на тема „Braul“ по Барток од американскиот композитор Sean Michael Solomon (1945).

Објавено во Уметност

Студентите Елена Ефремова и Петар Трбојевиќ во среда, 9 ноември, ќе одржат целовечерен концерт на Музичката академија со почеток во 18 часот. На концертот тие ќе изведат дела за пијано од Бах, Бетовен, Григ, Скрјабин, Брамс и Симоноски.

Елена Ефремова е апсолвент во класата по пијано на проф. д-р Емилија Потевска-Попивода, а Петар Трбојевиќ е апсолвент во класата по пијано на проф. д-р Милица Шкариќ. Концертот ќе се одржи во концертната сала на Музичката академија во Штип.

Објавено во Уметност

„Жените од Балканот во џезот“ на љубителите на џез музиката во Штип ќе им понудат ретка можност да уживаат во квалитетен џез звук, кој ќе биде изведен од „New spark jazz orchestra”, оркестар составен од жени од Македонија, Србија и Црна Гора. Овој проект е поддржан од Универзитетот „Гоце Делчев“, а концерти, покрај во Штип на 7 ноември (во 20.30 часот во Мултимедијалниот центар на УГД), ќе се одржат и на 6 ноември во Битола, на 9 ноември на Новосадскиот џез фестивал и на 11 ноември во Белград.

Објавено во Уметност

Со мултимедијален настан кој се одржа во Македонската опера и балет беше одбележана 90-годишнината од смртта на Крсте Петков Мисирков, како и егзодусот на децата бегалци од делот на Македонија под Грција.

Објавено во Уметност
Страница 8 од 24

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…