Три дена, од 11 до 14 јуни, Универзитетот „Гоце Делчев“ е ...
АД ЕЛЕМ во соработка со Факултетот за природни и технички науки
На 18 мај 2018 год. се одржа Mеѓународниот гастрономски фестивал
Правниот факултет трета година по ред организира денови на ...
11% од младите користат опојни дроги, и тоа повеќе припадниците
Сто студенти од Универзитетот „Гоце Делчев“ ќе бидат дел од ...

УГД Живот

Се известуваат СИТЕ ВРАБОТЕНИ и СТУДЕНТИ НА УГД дека по повод Неделата на борбата против глаукомот, на 14 март 2018 година (среда) во Кабинетот за офталмологија на Факултетот за медицински науки (објект на Текстилно училиште) ќе се прават бесплатни офталмолошки прегледи за сите вработени и студенти на УГД (мерење на диоптрија и очен притисок), во периодот од 8 до 15 часот.

 

Правниот факултет при УГД го објави Повикот за трудови за научното списание „Balkan Social Science Review“.

Универзитет „Гоце Делчев“ – Штип и Воронешки државен универзитет (Русија) ја организираат Третата меѓународна научна конференција „ФИЛКО“: филологија, култура и образование.

Студентите од Факултетот за туризам и бизнис логистика, од насоките кои се изучуваат во Гевгелија, Штип и во Скопје, реализираа четиридневна екскурзија во Белград.

Факултетот за информатика при Универзитет „Гоце Делчев” во Штип организира дводневен хакатон во периодот 23-24 март 2018 г. на тема „Креативни решенија за здравството”.

Деканката на Факултетот за информатика проф. д-р Цвета Мартиновска-Бенде денеска го прими тимот од основци и средношколци од Кочани кои ќе настапат на меѓународен натпревар во Словенија. Станува збор за натпревар по инженерство, а учество земаат ученици од целиот свет. Факултетот за информатика ќе го поддржи тимот финансиски и менторски.

Студенти од Бугарија, Полска, Чешка, Романија и Турција овој семестар ќе студираат на УГД како дел од програмата Еразмус плус. Станува збор за студенти кои се на различни факултети, а УГД го избраa затоа што Македонија за нив e привлечна земја и УГД има солидни капацитети и добри програми. 

Страница 7 од 61

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…