(Видео) Со концерт на Емилија Потевска започна „Уметничка пролет“

Со концерт на Емилија Потевска започна манифестацијата „Уметничка пролет“ на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип. Оваа манифестација се одржува по вторпат и е во рамките на одбележувањето на јубилејот 10 години УГД. Потевска во Мултимедијалниот центар изведе композиции од македонскиот автор Димитрие Бужаровски, кои се базирани на македонски народни теми. Практично, македонските народни песни обработени во класична пијано верзија, со примеси на џез, експресионизам, импресионизам...

Публиката уживаше препознавајќи ги познатите македонски песни кои во минатото, но и денес се изведуваат и пеат. Дел од нив беа Зајди зајди, Калеш Анѓо, Шеќерна, Дали знаеш Милице и многу други. Според Потевска, овие изведби се и една сложена пијанистичка фактура којашто бара виртуозност за изведба и токму овие две компоненти, виртуозноста во стилот на Лист и Шопен, но и препознатливите македонски теми ги прават впечатливи, но и лесни и разбирливи за слушање за публиката.  

Концертот беше своевидна најава на „Уметничка пролет“, следува настапот на Влатко Стефановски, Антонијо Китановски и Никола Ристановски на Свечената академија по повод 10 години УГД, во четврток (23 март), а потоа еден настан-изненадување во април.

Во мај ќе има настап на новосоздадениот Биг бенд. Крајот на семестарот Музичката академија на УГД ќе го одбележи со настап на отворено на некој познат македонски бенд од рок и поп музиката.

Последен пат изменето на Петок, 17 Март 2017 13:05
Share this article

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…