(Видео) Модерен балет како дел од продолжението на Уметничка пролет на УГД

Уметничката пролет на УГД продолжува со настани кои опфаќаат уметнички настапи на познатата Рисима Рисимкин и меѓународно познатиот Игор Киров. Настаните ќе се одржуваат со следниот распоред:

  • На 10 мај во 20 часот во ЦК „Ацо Шопов“ настап на „Скопје танцов театар“ на Рисима Рисимкин;
  • На 13 мај во 20 часот во ЦК „Ацо Шопов“ уметнички настап на Игор Киров.

„Скопје танцов театар“ ќе настапат со претставата „Кожа“ (современа танцова претстава). Првиот дел од претставата е насловенКотел“ - кореограф и режисер: Рисима Рисимкин, музика: Тони Китановски и костими: Благој Мицевски. Вториот дел „Погрешно“ / “Wrong“ - кореограф: Адријана Данчевска, музика: Верка, аудио eдитор: Горан Ристевски и костими: Благој Мицевски.

Игор Киров ќе настапи со претставата „5 до 12“. Киров се јавува како кореограф на претставата за која музиката ја напиша Кирил Џајковски.

Билетите за дел од настаните веќе се во продажба во билетарницата на Центарот за култура „Ацо Шопов“ во Штип.

 

Последен пат изменето на Вторник, 09 Мај 2017 09:36
Share this article

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…