УГД коорганизатор на Меѓународен симпозиум во Турција

Универзитетот „Гоце Делчев“ заедно со Институтот „Светот на Турција“ - Турција неодамна организираа Меѓународен научен симпозиум кој се одржа во Анталија, Турција. На овој настан учествуваа повеќе странски и домашни научници, а УГД доби и признание и плакета за промоција на турскиот јазик надвор од Турција кои му беа врачени на проректорот проф. д-р Кирил Барбареев од страна на претседателот на Институтот, проф. д-р Неџати Демир. На отворањето на настанот, покрај проректорот Барбареев, поздравен говор имаше и деканот на „Гази Универзитетот“, проф. д-р Гијасетин Ајтач.

Од страна на УГД проф. д-р Махмут Челик од Катедрата за турски јазик и книжевност во своето излагање ја пренесе историјата на постоењето на Катедрата за турски јазик и книжевност на УГД. 

Претседателот на симпозиумот проф. д-р Неџати Демир и проректорот проф. д-р Кирил Барбареев во делот на заклучоците разговараа за можноста следниот симпозиум да се прошири и со други научни области и да добие интердисциплинарен карактер и следниот меѓународен симпозиум да се одржи во Македонија.

Одбележен под
Share this article

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…