Уметност

Британскиот филозоф, математичар, историчар и социјален критичар Бертранд Расел е еден од интелектуално највлијателните мислители во…
На 14 јули 1930 година, Алберт Ајнштајн во својот дом во Берлин го прими индискиот филозоф…
Вчера свечено беше отворена Неделата на германски филм, која ќе трае до крајот на оваа седмица.…
Математиката и математичарите биле инспирација за бројни филмски остварувања. Издвојуваме неколку филма кои имаат „математичка“ тема.…
Галилео Галилеј (1564-1642) беше роден во време без часовници, телескопи и микроскопи, во кое вербата и…
„Наративна симбиоза на транстекстуални приказни за македонскиот егзодус, за геноцидот и „лингвоцидот“ на шовинистичките елити врз…
Страница 16 од 17

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…