Студенти и професори на ФТБЛ на 5 и 6 декември учествуваа на ...
Социјалните мрежи станаа составен дел од животот на младите, со
Факултетот за информатика во текот на декември, февруари и март
Факултетот за информатика при Универзитетот „Гоце Делчев“ се ...
Фондот за иновации и технолошки развој денес го презентираше ...
Во рамките на реализацијата на практичниот дел од програмата за

„Ангелот од северот“ е современа скулптура дизајнирана од Ентони Голомеј. Оваа челична скулптура е висока 20 метри, а распонот на крилјата изнесува 54 метри.

Објавено во Уметност

Националниот уметник и професор на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип Борис Трајанов ќе одржи јубилеен концерт за своето 30-годишно творештво. Концертот ќе биде составен од избор на традиционални љубовни и патриотски македонски песни, а е насловен „На Македонија со љубов“.

Објавено во Уметност

Приказната од шест збора Хемингвеј ја напишал уште додека бил млад. Легендата вели дека бил во друштво на колеги писатели на кои им кажал дека може да напише приказна со само шест збора.

Објавено во Уметност

Приказната „Trash for art“ трае веќе пет години и во неа има многу ликови, предмети и магични простори направени од амбалажен отпад. Каква е твојата приказна?

Објавено во Уметност
Среда, 25 Ноември 2015 10:00

Како музиката го мами увото?

Што ја прави некоја музика толку убава и пријатна за увото? Најдобрите композиции направени некогаш се безвременски и ги надминуваат сите културолошки феномени – но што е она што е заедничко за тие композиции и што ги прави толку привлечни за слушање?

Објавено во Наука
Страница 23 од 28

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…