На 24 декември, во комплексот Етно село „Тимчевски“, се одржа ...
Студентите на Технолошко-технички факултет се вклучија во ...
Студентите на Правниот факултет при Универзитет „Гоце Делчев“ –
Студентите од трета година на Правниот факултет при УГД во ...
Во четврток (13 декември)  во 14 часот, телевизија Телма ...
Студенти и професори на ФТБЛ на 5 и 6 декември учествуваа на ...

Членовите на камерниот состав „Трио Академико“, проф. м-р Златка Митева на флејта,  проф.  д-р Бранко Павловски на кларинет и доц. м-р Наташа Трбојевиќ на пијано, неодамна успешно се претставија пред музичката публиката во Хрватска и во Србија со целовечерни концерти на камерна музика, промовирајќи ја Музичката академија и УГД - Штип.

Објавено во Уметност

Студентите на Ликовна академија заедно со студентите на насоката Архитектура и дизајн од Факултетот за природни и технички науки организираат заедничка изложба насловена „Еднаш ние“.

Објавено во Уметност

Со настапот на „Скопје танцов театар“ на Рисима Рисимкин продолжи манифестацијата Уметничка пролет на УГД. Настапот на овој извонреден ансамбл предводен од Рисима Рисмкин се одржа во Центарот за култура „Ацо Шопов“, а беше збогатен и со настап на студиото „Break the floor“ од Штип.

Објавено во Уметност

Класичното дуо „Грациозо“, д-р Невенка Дуковска (пијано) и м-р Кристина Палија (сопран), по вторпат настапија на сцените низ Мароко, но овојпат во „културна мисија“ за презентација на македонското современо музичко творештво.  

Објавено во Уметност

Уметничката пролет на УГД продолжува со настани кои опфаќаат уметнички настапи на познатата Рисима Рисимкин и меѓународно познатиот Игор Киров. Настаните ќе се одржуваат со следниот распоред:

Објавено во Уметност
Страница 9 од 28

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…