Факултетот за информатика во текот на септември организира ...
Три дена, од 11 до 14 јуни, Универзитетот „Гоце Делчев“ е ...
АД ЕЛЕМ во соработка со Факултетот за природни и технички науки
На 18 мај 2018 год. се одржа Mеѓународниот гастрономски фестивал
Правниот факултет трета година по ред организира денови на ...
11% од младите користат опојни дроги, и тоа повеќе припадниците

Највисоката награда Гран-при на Фондацијата „Зографски“, која годинава одбележува 10-годишнина од своето постоење, за 2016 година ја понесоа уметници од Музичката академија при Универзитетот „Гоце Делчев“ - Штип.

Објавено во Уметност

Музичката академија при Универзитетот „Гоце Делчев“ ќе одржи серија новогодишни концерти на своите оддели. Во понеделник (19 декември) новогодишен концерт ќе одржи Одделот за џез студии со џез концерт. Следниот ден (20 декември) со свој концерт ќе се претстават студентите и професорите од Одделот за дувачки инструменти. На 21 декември ќе има концерт на традиционална музика, а на 22 декември концерт на класична музика. Последниот од овој серијал на концерти ќе се одржи на 23 декември и тоа ќе биде концерт на клавир и труба.

Објавено во Уметност

Во рамките на Фестивалот на современа балканска музика, кој ќе се одржи во Штип во организација на СОКОМ и Музичката академија при Универзитетот „Гоце Делчев“ - Штип (поддржан од Министерството за култура на Р. Македонија), ќе настапи Ансамблот за современа музика на СОКОМ  „Контемпора“ со три целовечерни концерти.

Објавено во Уметност

Музичката академија на УГД во соработка со Aмбасадата на Унгарија во Р.Македонија, а во рамките на фестивалот „Есенски музички свечености“, организираше концерт по повод 135 години од раѓањето на композиторот Бела Барток. По повод организацијата на овој концерт, на Музичката академија престојуваше и амбасадорот на Унгарија во Р.Македонија, н.е. Ласло Дукс.

Објавено во Уметност

Во рамките на Фестивалот „Есенски музички свечености“ во Музеј на Град Скопје  се одржа концерт по повод 135 години од раѓањето на унгарскиот композитор Бела Барток (1881 – 1945). На концертот настапија и професори од Музичката академија при Универзитетот „Гоце Делчев“: Златка Митева – флејта, Бранко Павловски – кларинет и Наташа Трбојевиќ – пијано, кои се претставија со варијации на тема „Braul“ по Барток од американскиот композитор Sean Michael Solomon (1945).

Објавено во Уметност
Страница 10 од 26

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…