На 25.12.2015 година, понеделник, во фоајето на Македонската Опера и Балет, солистички концерт одржаа Бранко Павловски на кларинет и Емилија Потевска Попивода на пијано, во рамките на циклусот концерти „Pro Musica“ на Сојузот на Музички Уметници на Македонија.

Објавено во Уметност

Новогодишниот концерт на Музичката академија при УГД годинава ќе се одржи во понеделник, 25 декември, со почеток во 19.30 часот, во Концертната сала на Музичката академија, а во центарот на вниманието ќе бидат традиционалните македонски музички инструменти.

Објавено во Уметност

Филмот „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески ќе биде прикажан и во Штип. Универзитетот „Гоце Делчев“ организира проекција на ова најново македонско филмско остварување на 25 декември 2017 година, во Мултимедијалниот центар на УГД, со почеток во 18 часот.

Објавено во Уметност

 

Професорката Елизабета Митрева од Факултетот за туризам и бизнис логистика вчера ја отвори својата прва самостојна изложба насловена „Бакнато време“.

Објавено во Уметност

На 18 октoмври во Уметничката галерија „Безистен“ во Штип и на 26 октомври во Музејот „Борис Христов“ во Софија, Бугарија, се одржаа два  концерти насловени  „Вечер на македонски автори“, на кои беа изведени дела за флејта и пијано од македонски композитори од неколку генерации.

Објавено во Уметност
Страница 8 од 30

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…