Видео вести

Во Тана Тораја социјалните настани кои го сплотуваат општеството не се свадбите и раѓањата. Во овој дел од Индонезија големите бучни погреби се во центарот на социјалниот живот. Антропологот Кели Свази ја изучува оваа култура, во која луѓето се грижат за телата на мртвите роднини, дури и со години по…
Можно ли е Јутјуб подобро да ја објасни комплицираната теорија на релативитет на Ајнштајн од некој професор по физика?
Ова се нарекува „ефект на Флин" — факт дека секоја генерација постигнува повисоки резултати на тестовите за интелигенција во споредба со претходната генерација. Дали, всушност, стануваме попаметни или пак само размислуваме поинаку? Во ова брзо патешествие низ когнитивната историја на 20 век, моралниот филозоф Џејмс Флин сугерира дека промените во…
Генетичарот Џенифер Даудна, во соработка со други научници, откри нова револуционерна технологија за промена на гените, наречена CRISPR-Cas9. Новата алатка им овозможува на научниците да направат прецизни промени на ДНК низите, што би можело да доведе до лекување на генетски заболувања, нo исто така би можела да се употреби и…
Страница 7 од 8

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…