Приказ на предметите според таг: umetnost

„Можноста ја имаат сите, уште повеќе од што ја имавме ние. Се работи за упорност, добра волја, талент, среќа, се разбира. Не се работи дека ние живеевме во којзнае какво време, многу поскромни беа времињата тогаш. Сега сè имате на интернет“, изјави Влатко Стефановски, еден од најпознатите гитаристи на Балканот и некогашен член на култната музичка група „Леб и сол“.

Објавено во Уметност

Денес, 27 jануари е роденденот на Волфганг Амадеус Моцарт - големиот австриски композитор кој до својата 16-та година веќе имал напишано осум опери. Велат дека за да преслушате сѐ што тој компонирал се потребни околу 202 часа.

Објавено во Уметност

Студенти и професори од Колеџот за дизајн и уметност „Ringling“ направија анимиран филм кој покажува што, всушност, се случува во левата и во десната мозочна хемисфера на првиот љубовен состанок.

Објавено во Уметност
Четврток, 21 Јануари 2016 00:00

Необична фотографија на обичен начин

Фотографијата што ја гледате не е дело на фотошоп. Фотографот користел само фотоапарат и уште неколку реквизити меѓу кои и стакло со вода.

Објавено во Уметност

Еден од најзначајните, плодоносни и дисциплинирани автори на дваесетиот век, Хенри Милер исто така беше и шампион во мудростите на срцето, остар пророк на пишувањето и модерен филозоф.

Во дел од неговите автобиографски белешки кои датираат од 1918 година, Милер додава неколку големи мудрости во неговата плејада на познати мудрости за значењето на животот:

Објавено во Уметност
Страница 32 од 39

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…