Приказ на предметите според таг: umetnost

Студентите од Филмската академија при УГД беа на снимањето на филмот „Златна петорка“ во режија на Горан Тренчовски.

Објавено во Студенти
Четврток, 12 Ноември 2015 00:00

Музички хитови во само четири акорди

Компонирањето музика, секако, не е лесна работа. Но голем број песни, всушност, се составени од само четири исти акорди.

Објавено во Студенти
Четврток, 12 Ноември 2015 00:00

Единственото љубовно писмо на Пол Сезан

Кога човек не се жали... тој ја наплаќа својата надворешна смиреност со речиси неподнослива внатрешна битка“, напиша англиската новелистка и поет Шарлот Бронте во нејзините преубави љубовни писма полни со невозвратени емоции.

Објавено во Уметност

Во четврток (12 ноември) со почеток во 20 часот премиерно ќе биде прикажан новиот македонски играно-документарен филм „Последниот Македонец - патот до истребување” во режија на Илија Пиперковски.

Објавено во УГД Живот
Понеделник, 09 Ноември 2015 00:00

Музика по вкус на вашата мачка

Вашиот вкус за музика е ужасен. Ова би го рекла вашата мачка, затоа што таа има целосно различно чувство за тоа што е добар звук.

Ние, луѓето, сакаме да слушаме звуци, вокали и темпа слични на отчукувањето на човечкото срце, додека мачките преферираат нешто посмирено, можеби поблиску до темпото на предењето.

Објавено во Наука
Страница 36 од 39

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…