Приказ на предметите според таг: umetnost

Музичката академија при Универзитет „Гоце Делчев“ – Штип во соработка со „Balassi Iunstitute“ и Лекторат по унгарски јазик – Скопје организира џез работилница предводена од реномираните унгарски џез музичари Михаљ Дреш и Миклош Лукач.

Објавено во Уметност
Четврток, 05 Ноември 2015 00:00

Кафка за љубовта и трпението

  „Трпението е решение за секоја ситуација. Човек мора да има симпатии кон сè, да се предаде на сè, но во истовреме да остане трпелив и истраен“ – Франц Кафка.

  Едно мартовско утро во 1920 година, чешкиот тинејџер по име Густав Јануш стигна во осигурителната компанија каде што работеше неговиот татко. Целта на неговата посета беше 17-годишниот надежен поет да го сретне колегата на неговиот татко, авторот на „Метаморфози“ – Франц Кафка, кој ја посетуваше оваа компанија цели 12 години.         Двајцата создадоа прекрасно пријателство и последните четири години од животот на Кафка ги поминаа заедно, шетајќи и разговарајќи за литературата и животот.

Објавено во Уметност

Британскиот филозоф, математичар, историчар и социјален критичар Бертранд Расел е еден од интелектуално највлијателните мислители во модерната историја.

Објавено во Уметност
Вторник, 27 Октомври 2015 00:00

Отворена Неделата на германски филм

Вчера свечено беше отворена Неделата на германски филм, која ќе трае до крајот на оваа седмица. На отворањето заменик-амбасадорот на Германија во Република Македонија го истакна задоволството од одѕивот на публиката.

Објавено во Уметност

1. 46 билион пиксели за 100 билиони ѕвезди

Оваа слика е само еден мал дел од огромната нова фотографија на Млечниот пат. Целата слика е најголемата астрономска слика на сите времиња. Содржи податоци од пет години набљудување.

Објавено во Наука
Страница 37 од 39

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…