Приказ на предметите според таг: obrazovanie

Една нова американска студија истражува како децата реагираат на дисциплинските мерки кои ги преземаат нивните наставници и родители и дава одговор на тоа: која од овие дисциплински мерки децата ја гледаат како фер.

Објавено во Образование

Кога ќе го прочитате името на ова село сигурно ќе мислите дека станува збор за случајно наредени букви. Сепак, се работи за село во Велика Британија кое има најдолго име во светот.

Објавено во Образование

Секоја година во последната недела од февруари Меѓународната фондација „Борис Трајковски“ организира Меѓународен младински лидерски форум со цел да ги охрабри младите од земјава, регионот и меѓународно да се стекнат со повеќе знаење, искуство, а најнапред да направат зголемен круг на пријатели.

Објавено во Студенти
Вторник, 16 Февруари 2016 00:00

Како до подобри резултати на тестовите?

Нова научна студија покажува дека учениците постигнуваат најдобри резултати на тестирањата кога ги прават рано наутро, а полоши кога ги прават подоцна во текот на денот.

Објавено во Образование
Вторник, 02 Февруари 2016 00:00

Пет неверојатни научни факти

Науката ги открива најневеројатните работи за нештата околу нас. Науката може да даде одговор на најголемите прашања. Науката е таа која ги продолжи животите на многу луѓе и ги спаси општествата од многу катастрофи. Во продолжение ви презентираме пет факти кои звучат неверојатно, но сепак науката докажала дека се точни.

Објавено во Образование
Страница 27 од 34

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…