Приказ на предметите според таг: obrazovanie

Студентката Симона Алексова од Факултетот за информатика е на Еразмус размена во Хрватска. Во моментов таа е во Штип и набргу повторно заминува за Хрватска за да го продолжи своето студирање во рамките на шестмесечната Еразмус програма.

Објавено во Образование

Професори од Факултетот за образовни науки при Универзитет „Гоце Делчев“ – Штип во соработка со Бирото за развој на образованието веќе втора година по ред реализираат еднодневни семинари за наставниците од основните училишта во Република Македонија.

Објавено во Образование

Философско кино на тема „За љубовта“ се одржа вчера во организација на Филмската академија при УГД и Домот на младите во Штип. Голем број заинтересирани студенти присуствуваа и го гледаа филмот  „Краток филм за љубовта“ (1988) од режисерот Кшиштоф Кјешловски (Полска).

Објавено во Образование

Можности за едукација на младите луѓе и презентација на корејската култура во Штип беше целта на денешната работилница организирана од корејската организација „IYF“.

Објавено во Образование
  1. Кои клучни моменти влијаеja во оформувањето на Вашата кариера, од почеток па до денес?

Има една анегдота од моето рано детство. Во тоа време имаше една научно-популарна емисија за живиот свет и феномените на природата што ја водеше ботаничарот Дејвид Белами. Ја гледав емисијата со многу љубопитоност и кога ме прашуваа „Што сакаш да бидеш кога ќе пораснеш?“, одговарав „Дејвид Белами. Сакам да знам сѐ“. Подоцна кога ги открив природните науки, посебно биологијата, тоа дефинитивно беше љубовта на мојот живот. Кога дојде моментот да бирам факултет јас немав двоумење, двоумењето беше за моите родители. Поминавме едно жестоко лето во убедување мојата идна професија да биде медицина или која било медицинска наука, па дури и ветерина за моите родители беше поприфатлива и поперспективна опција отколку мојот избор - студии по биологија на Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Објавено во Образование
Страница 20 од 36

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…