Приказ на предметите според таг: tehnologija

Јапонската компанија „Spread“ во 2017 година ќе ја отвори првата целосно роботизирана фарма за марули. Фармата целосно ќе биде управувана од роботи и ќе се простира на површина од 4.800 метри квадратни. Целата инвестиција ќе чини околу 14 милиони евра. Процесот на производство на марулите ќе биде роботизиран и единствената задача на луѓето ќе биде да ја вршат проверката на квалитетот на семињата.

Објавено во Технологија

Научници од Универзитетот „Висконсин Медисон направија компјутерски чипови од наноцелулоза, односно од дрво. Овие микрочипови работат како и стандардните, а единствената разлика е што лесно се рециклираат и не ја загадуваат околината.

Објавено во Технологија

Градските власти на Лозана ја одобрија изградбата на 26-катниот облакодер кој практично ќе биде шума на катови. Зградата ќе биде висока 117 метри, а ќе се состои од станови за живеење, како и деловен простор. Швајцарците се надеваат дека зградата која ќе има 3.000 метри квадратни зелена површина ќе биде вистинска атракција за посетителите.

Објавено во Технологија

Јапонските научници измислија некршливо стакло кое е отпорно и на најсилни надворешни влијанија. Стаклото има посебна еластичност што го прави отпорно дури и на најсилни удари и не може физички да се оштети.

Објавено во Наука

Како што велат многу автори – приказните имаат емотивна рамка. Додека читате книга вие ги чувствувате емоциите на протагонистите во приказната, вие ги споделувате стравовите на главниот лик, вие се нервирате за неправдата што им е нанесена, се изненадувате кога претпоставките се грешни и уживате кога ќе се разрешат проблемите. Што ако компјутерите, исто така, можат да ги почувствуваат емоциите во книгите?

Објавено во Технологија
Страница 14 од 16

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…