Приказ на предметите според таг: nauka

Замислете компјутер кој може да ги перципира уметничките слики како човечкото око.

Објавено во Технологија

Парче мудрости од големиот Нил Деграс Тајсон

Објавено во Наука
Среда, 25 Ноември 2015 10:00

Како музиката го мами увото?

Што ја прави некоја музика толку убава и пријатна за увото? Најдобрите композиции направени некогаш се безвременски и ги надминуваат сите културолошки феномени – но што е она што е заедничко за тие композиции и што ги прави толку привлечни за слушање?

Објавено во Наука

Во Кина ќе се гради најголемата лабораторија за клонирање во светот, во која ќе се вложат 30 милиони американски долари.

По завршувањето на изградбата во лабораторијата се планирани клонирања на кучиња, крави, коњи и др. Покрај клонирањата, центарот ќе формира и банка за гени, а во него ќе се вршат научни истражувања и едукативни активности.

Објавено во Наука
Петок, 20 Ноември 2015 12:00

Што содржат природните производи?

Многумина од луѓето се „плашат“ од процесираната храна и од листата на состојки што ги пишува на етикетата. Науката вели дека, веројатно, постои страв затоа што не знаат што значат овие состојки и секоја следна состојка звучи пострашно од претходната. Но хемичарите се согласни дека дури и наједноставните 100% природни производи се полни со хемиски состојки. Хемичарот Џејмс Кенеди од Австралија направил листа на состојки на органски и 100%  природни производи.

Објавено во Наука
Страница 62 од 71

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…