Приказ на предметите според таг: nauka

Секоја зима речиси секаде каде што има големи температурни промени има голем раст на респираторните инфекции. Овој вид на болести популарно се објаснуваат како „настинки“ или потешките варијанти како „грип“. И двата типа на болести се последица на различни вируси.

Објавено во Наука

Идејата да се фотографира микроскопската структура на човечките солзи е на фотографката Рози-Лин Фишер, која вели дека проектот траел точно пет години и во него Фишер собрала и истражила повеќе од 100 солзи, меѓу кои дури и солзи на новороденче.

Објавено во Наука

Во јули годинава сондата „Нови хоризонти“ ја истражуваше планетата Плутон, дел од обработените фотографии снимени со сондата покажуваат дека оваа планета е далеку подинамична од тоа што се очекувало и дека е геолошки активна. Фотографиите покажуваат два вулкани кои до неодамна биле активни.

Објавено во Наука

Да се јаде хамбургери и слатки работи и да се пијат газирани пијалаци секако не е најпаметниот избор на храна во животот, но истражување на Универзитетот Корнел покажува дека дебелината не е поврзана со овој тип на храна.

Објавено во Наука
Сабота, 14 Ноември 2015 00:00

Може ли да се стане невидлив?

Сите сме имале моменти на јавно засрамување, било да е поради некаков непромислен или „глуп“ разговор, сите гледаат во вас а вие сакате да исчезнете. Но, што ако навистина можеме да станеме невидливи?

Објавено во Наука
Страница 63 од 71

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…