Приказ на предметите според таг: nauka

Озонската дупка над Антарктикот сега е поголема од површината на Северна Америка, што е рекорд приближно колку оној во 2006 година.

Објавено во Наука

Јапонските научници измислија некршливо стакло кое е отпорно и на најсилни надворешни влијанија. Стаклото има посебна еластичност што го прави отпорно дури и на најсилни удари и не може физички да се оштети.

Објавено во Наука
Понеделник, 09 Ноември 2015 00:00

Музика по вкус на вашата мачка

Вашиот вкус за музика е ужасен. Ова би го рекла вашата мачка, затоа што таа има целосно различно чувство за тоа што е добар звук.

Ние, луѓето, сакаме да слушаме звуци, вокали и темпа слични на отчукувањето на човечкото срце, додека мачките преферираат нешто посмирено, можеби поблиску до темпото на предењето.

Објавено во Наука

Нашите паметни телефони можат да направат многу – можат да сметаат, да ја одредат нашата географска локација, да се ориентираат, да праќаат и добиваат безжични сигнали, да снимаат и фотографираат.

Објавено во Наука

Изразот „иглени уши“ добива ново значење по откривањето на неколкуте видови полжави во Кина. Полжавите се толку мали што можат да поминат низ иглени уши.

Група научници од јапонскиот Универзитет „Шиншу“, кои се специјализирани за откривање на ендемски облици на живот, ги откриле овие досега непознати видови полжави.

Објавено во Наука
Страница 65 од 72

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…