Приказ на предметите според таг: nauka

Понеделник, 02 Ноември 2015 12:37

Како Русија ќе ја освои Месечината?

Руската вселенска агенција „Роскосмос“ ја најави својата стратегија за освојување на Месечината.

Објавено во Наука
Понеделник, 02 Ноември 2015 00:00

„Најлудите“ научници во светот

Најзначајните имиња од светот на науката чии откритија го обликуваа светот се познати и по невообичаените активности и ексцентричното однесување. Не е ни чудо што „Live Science“ објави листа на најлудите генијалци и што на прво место на оваа листа е Алберт Ајнштајн. Останатите, можеби помалку познати генијалци, не беа помалку „луди“.

Објавено во Наука

Кина сериозно се вклучува во истражувањето на генетски модифицираната храна (ГМО). По години псевдонаука, несигурност, кратење на буџетите и јавна дебата, централната влада донесе јасна одлука – на Кина ѝ е потребна ГМО храна и ќе работи на тоа да стане светски лидер во развој и апликација на ГМ технологијата.

Објавено во Наука

Многу прашања се покренаа откако Светската здравствена организација (СЗО) на почетокот од оваа седмица објави  дека процесираните меса и црвеното месо се причинител за појава на рак, особено на рак на дебелото црево. Поради оваа причина, СЗО на својата веб-страница постави низа објаснувања на најчестите прашања кои се јавуваат кај луѓето ширум светот.

Објавено во Наука

Во многу делови на светот промената на годишните времиња со себе носи и свои карактеристични бои, повеќе зелено на пролет и лето, а повеќе бело и сиво во зима.

Но, според новото истражување објавено во научното списание „Current Biology“, промената на годишните времиња, всушност, влијае врз начинот на кој ги перципираме боите.

Објавено во Наука
Страница 67 од 71

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…