Приказ на предметите според таг: nauka

Возењето со јавен превоз или преминување низ група на луѓе на големи настани често значи – допирање со непознати.

Објавено во Наука

Институтот за истражување на рак во Велика Британија увидувајќи ја потребата од разјаснување на работите поврзани со ракот и канабисот објавува одговори на прашањата поврзани со ова. Во ситуација на терминална фаза на рак многумина ја користат паниката кај пациентите и се обидуваат да им продаваат различни „лекови“ кои наводно ќе им помогнат да ја излечат болеста. Многумина мислат дека науката не ги истражува лековитите својства на канабисот. Но дали е навистина така? Во последните неколку години се направени илјадници истражувања поврзани токму со лековитоста на канабисот. Што вели науката за ова?

Објавено во Наука
Вторник, 27 Октомври 2015 00:00

Психопати на работното место

Кога зборуваме за психопати, најчесто мислиме на сериски убијци кои се кријат во мали темни улици. Сепак, истражувањата покажуваат дека многу психопати денес окупираат важни позиции во нашето општество.

Објавено во Наука

1. 46 билион пиксели за 100 билиони ѕвезди

Оваа слика е само еден мал дел од огромната нова фотографија на Млечниот пат. Целата слика е најголемата астрономска слика на сите времиња. Содржи податоци од пет години набљудување.

Објавено во Наука

Четириесетгодишниот професор од Калифорнија Теренс Тао неодамна стекна светска слава затоа што успеа да го реши проблемот познат како Ердушева хипотеза, за којшто не постоеше решение цели 83 години. Со ова тој стана најпознатиот математичар на денешницата.

Објавено во Наука
Страница 68 од 71

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…