Приказ на предметите според таг: obrazovanie

Секоја година во последната недела од февруари Меѓународната фондација „Борис Трајковски“ организира Меѓународен младински лидерски форум со цел да ги охрабри младите од земјава, регионот и меѓународно да се стекнат со повеќе знаење, искуство, а најнапред да направат зголемен круг на пријатели.

Објавено во Студенти
Вторник, 16 Февруари 2016 00:00

Како до подобри резултати на тестовите?

Нова научна студија покажува дека учениците постигнуваат најдобри резултати на тестирањата кога ги прават рано наутро, а полоши кога ги прават подоцна во текот на денот.

Објавено во Образование
Вторник, 02 Февруари 2016 00:00

Пет неверојатни научни факти

Науката ги открива најневеројатните работи за нештата околу нас. Науката може да даде одговор на најголемите прашања. Науката е таа која ги продолжи животите на многу луѓе и ги спаси општествата од многу катастрофи. Во продолжение ви презентираме пет факти кои звучат неверојатно, но сепак науката докажала дека се точни.

Објавено во Образование
Понеделник, 01 Февруари 2016 00:00

130 тома македонска книжевност на саем во Штип

„Да се купи книга е прва лига“, со ова мото НУ Универзитетска библиотека „Гоце Делчев“ во Штип ќе се обиде да ги привлече читателите на новиот саем кој ќе се одвива од 3 до 5 февруари. На саемот ќе бидат претставени дела од македонската книжевност по исклучително ниски, саемски цени.

Објавено во Образование

Средношколците покажуваат подобар успех во учењето доколку нивната училница е со поглед на зеленило и природа, вели истражување направено во Универзитетот во Илиноис, САД.

Објавено во Образование
Страница 30 од 37

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…